Tişört Baskı Teknikleri

Tişört baskısı yapılırken yoğun olarak tercih edilen baskı teknikleri arasında dijital baskı ve transfer baskı yer alır. Bu iki teknik dışında emprime baskı ve süblime baskı gibi tekniklerde kullanılmaktadır. Her tekniğin kendine has avantajları olmakla birlikte kullanım alanına ve tercihine göre seçilmesi doğru sonuç alınmasını sağlar.

Dijital baskının en büyük avantajı her tür kumaşa rahatlıkla uygulanabilir olmasıdır. Kalıp çıkarmak gibi uğraşlara gerek olmadığı için daha hızlı bir baskı yöntemidir. Bu teknikle basılacak olan ürünler için en önemli nokta tasarımın doğru ölçü ver renklerde basılmasını sağlayacak profesyonel bir tasarımcı ile çalışmaktır. Baskı makinesi renkleri tam olarak istenilen renklerde kumaşa aktarır. 5 renk kullanan makine bu 5 rengin karışımları ile her rengi ve tonu elde edebildiğinde renk seçimi konusunda rahat davranmak mümkündür.

Transfer baskı yaş baskı yöntemlerinin arasından sıyrılan, sağladığı avantajlarla pek çok tekstil ürününe yapılan baskıda tercih edilen bir baskı yöntemidir. Sıcak kuru baskı olarak da bilinen transfer baskıda kullanılan boyanın ısı ile buharlaşma özelliği vardır. Boyar madde ile kağıda çizilen desen sıcak ve basınç uygulaması ile kumaşın üzerine aktarılır. Bu teknik zaman ve kalıcılık açısından benzerlerine göre avantaj sağladığından dolayı çok popüler olmuştur.

Emprime baskıda kalıp çıkarılması gerekir. Bu nedenle tasarımın detaylı bir şekilde profesyoneller tarafından hazırlanması bu teknikte çok önemlidir. Bu baskı tekniği uygulanacaksa baskının ve baskı yapılacak zeminin rengi iyi ayarlanmalıdır.

Süblime baskı transfer baskı ile benzer şekilde uygulanan bir tekniktir. Bu teknikte de desen kağıda işlenir ve yüksek ısı ile kumaşa aktarılır. Bu baskının transfer baskı kadar çok tercih edilmeme nedeni polyester kumaş dışında farklı tipte kumaşlara uygulanamıyor olmasıdır. Transfer baskıdan daha kolay olsa da bu özelliği ile üreticiler arasında geri plana düşen bir baskı tekniğidir.

Tshirt Krallığı'na hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?